Składniki:
- 1 duża pora lub 2 małe
- 2 l bulionu warzywnego
- 3 ziemniaki
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 1 cebula
- sól, pieprz
- szczypta czerwonej papryki
- śmietana 30% do ozdoby
- plastrerki boczku
- groszek ptysiowy
Składniki:
Ptyś z sałatką z selera konserwowego
Składniki na ok 6 ptysi większych:
Masło z mlekiem i solą podgrzewamy do rozpuszczenia. Wrzucamy zdecydowanie naraz mąkę, mieszamy do momentu ,aż masa będzie jednolita i będzie odchodzić od rondla. Do ciepłej masy (nie gorącej) wrzucamy jajka i miksujemy na gładko. Tylką rozetową wciskamy masę na papier do pieczenia lub specjalną matę. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku do 200 stopni C ok 15 min i później obniżamy do 160 stopni i pieczemy 20 min. Po wystudzeniu ptysi, kroimy je wzdłuż jak kanapkę.
Sałatka:
Seler odcedzamy, rzodkiewki, ser, szynkę kroimy w drobną kostkę, jajka równie drobno siekamy. Wszystko łączymy ze sobą, dodajemy ok 2 łyżki majonezu, solimy i pieprzymy do smaku.
Na każdego ptysia nakładamy łyżkę kopiatą sałatki.
Jajka gotujemy na twardo. Delikatnie ostrym nożem kroimy połówki. Ze środka wyciągamy żółtko, które widelcem rozdrabniamy i łączymy z majonezem, chrzanem i drobno pokrojoną szynką- można nawet zblendować na gładko jak na zdjęciu. Połówkę jajka napełniamy przy użyciu szprycy masą. Na wierzch dekorujemy czarnym sezamem i kaparami.
Bakłażany myjemy, tniemy na plastry , każdą stronę oprószamy solą i czekamy aż warzywa puszcza gorycz ok 15 min. Po tym czasie myjemy bakłażana i dobrze osuszamy ręcznikiem papierowym. Kroimy w większą kostkę.
Cebulę i czosnek drobno kroimy podsmażamy do miękkości na maśle. Gdy będzie cebula lekko rumiana dorzucamy bakłażana i dusimy do jego zarumienienia, dokładamy też drobno pokrojoną paprykę czerwoną. Pomidory w całości dorzucamy do warzyw ( zostawiamy tylko „wodę” z pomidorów), dość obficie dosalamy, pieprzymy, dajemy szczyptę tymianku i łyżeczkę mąki , dusimy przez chwilę. Na dno naczynia żaroodpornego wylewamy sos pomidorowy z puszki i mieszamy z łyżką oliwy z oliwek. Rozkładamy połowę warzyw przykrywamy plastrami mozzarelli i obsypujemy parmezanem i kolejna warstwa taka sama, kończymy parmezanem. Pieczemy w temp 180 stopni ok 25 min do zarumienienia sera.
Po upieczeniu posypujemy listkami bazylii.
Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy ze szczyptą soli na sztywno. Dodajemy partiami cukier i miksujemy do momentu aż piana z białek wędzie lśniąca i śnieżnobiała, a cukier nie będzie wyczuwalny. Dodajemy żółtka delikatnie mieszając szpatułką. Dodajemy przesianą mąkę i proszek mieszamy. Dno kwadratowej formy (24x24) wykładamy papierem do pieczenia, wlewamy masę biszkoptową i zrzucamy z 20 cm na blat. Pieczemy w 170 stopniach C ok 20-25 min do suchego patyka.
Masa :
Schłodzone mascarpone ubijamy z zimną śmietana i cukrem pudrem. Galaretkę zalewamy 300 gorącej wody i czekamy aż zacznie tężeć. Gdy tak się stanie dolewamy do masy śmietanowej i szybko miksujemy by się grudy nie zrobiły.
Pozostałe składniki:
Biszkopt po upieczeniu wyjmujemy z pieca, zrzucamy z 20 cm i studzimy dalej przy otwartym piekarniku. Kroimy na pół. Na pierwszy blat wykładamy 2/3 masy, na to drugi blat, kolejna warstwa kremu (1/3), układamy połówki brzoskwini, zalewamy stężałą galaretką. Całość można ozdobić posypką zieloną lub startą skórką z limonki.
Cieciorkę dobrze odsączamy, tak samo jak fetę i pomidory suszone. Dzielimy cieciorkę na pół i jedną część rozdrabniamy by były większe kawałki, drugą część łączymy z solą, jajkami surowymi, pastą paprykową i ajwarem, czosnek i blendujemy na masę. Dorzucamy do masy grubiej roztartą cieciorkę, przyprawy, 2 łyżki bułki tartej, rozkruszoną fetę i pokrojone drobno pomidory. Cebulę drobno kroimy i również dorzucamy. Przed smażeniem dobrze jest masę schłodzić, by się nie rozpadała przy smażeniu. Formujemy burgery, obtaczamy w bułce tartej, spłaszczamy i smażymy do zarumienienia( jak kotlety mielone).Doskonale smakują w formie burgerów z kawałkami awokado i kiełkami rzodkiewki. Można dodać ketchup do burgera lub wege majonez.
Ważne! Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową.
Składniki:
Mąki z proszkiem do pieczenia i solą mieszamy razem. Miękkie masło ucieramy z cukrem i jajkami. Jajka i białko dodajemy partiami, by nie zważyć masy maślanej. Do masy wrzucamy przesiane mąki, owoce kandyzowane i rodzynki, cynamon. Dno formy 20cm wykładamy papierem do pieczenia, wylewamy ciasto i pieczemy w temp 170 stopni C. Pieczemy 45 -50 min do suchego patyka. Studzimy ciasto. Marcepan wałkujemy na grubość 0,5 cm i rozkładamy wycięte kółko na ciasto , na brzegach palcem robimy falbanę. Marcepan który został wykorzystujemy do ozdoby, w formie kulek. Wierzch marcepanu opalamy palnikiem. Ciasto można długo przechowywać, najlepiej w szczelnie zamkniętym opakowaniu w lodówce. Przypomina w smaku nasz keks.
Składniki:
Ściągamy z kurczaka zaczynając od przecięcia skóry na pierś. Nacinamy też wokół skrzydełek i i spodu nóżek. Delikatnie ją usuwamy, podważając sobie nożem, ma powstać kamizelka ze skóry. Odkładamy na później. Piersi, miso z ud, z korpusu i skrzydeł mielimy na drobnych oczkach. W międzyczasie moczymy bułkę w mleku. Odsączamy ją gdy będzie miękka i również mielimy (mleko pozostałe już do masy nie wlewamy), wbijamy jajko, przyprawiamy według uznania. Trzeba pamiętać by mocniej doprawiać, bo kurczak jest mdły i dużo soli ucieknie z mięsa podczas gotowania. Powstałą masę układamy w kamizelce, tak by z każdej strony skóra kurczaka zamknęła się wokół masy. Tak przygotowane mięso zawijamy w gazę lub czystą ścierkę tworząc cukierka (związujemy z dwóch stron dratwą) lub profesjonalnie zawiązujemy dratwę, jak na baleronie. Ja preferuje tą drugą opcje- mięso jest bardziej zbite. Wkładamy zawiniątko do wysokiego naczynia i zalewamy bulionem, jeśli nie przykryje wędliny dolewamy wody. Gotujemy 45 min- jeśli bulion się wygotuje to dolewamy wody. Wyciągamy z bulionu i studzimy cały czas w zawinięciu. Gdy ostygnie odwijamy z gazy i studzimy w lodówce. Doskonała wędlina na kanapki, można też plastry galantyny zalać galaretką.