31 lipca 2023

Wykwintne naleśniki po chorwacku

Naleśniki smakują jak puszysty serniczek, są pyszne. Bardzo popularne w rejonie Dalmacji. Bardzo dużo modyfikacji można znaleźć na blogach chorwackich. Zapečene palačinke sa sirom.



Składniki:

Na naleśniki:
- 1,5 szklanki maki
- 2 szklanki mleka
- 2 jajka
- 2 łyżki oleju
- szczypta soli

Na nadzienie:
- 500 g ricotty albo twarożku kremowego- nie kwaśnego, ja używam serka naturalnego z Pilosa 400g
- skórka starta z 1 cytryny ( lub gotowy cukier waniliowy ze skórką cytrynową)
                                                                                                                                    

- 4 jajka, żółtka oddzielone od białek
- 2/3 szklanki cukru
- 2/3 szklanki kwaśnej śmietany 18%


W misce wymieszać mąkę, mleko, jajka, sól i olej.  Smażę naleśniki na oleju rzepakowym.  Powtarzamy , aż wykorzystamy cale ciasto.  Na jedną osobę wystarczą 2-3 naleśniki. Mnie wystarczą 2 mój mąż je 3.

Nadzienie:

Białka ubijamy na sztywna piane. W drugiej misce ubijamy żółtka z cukrem do puszystej masy. Dodajemy ser i skórkę z cytryny, mieszamy, aż składniki się połączą. Ubijamy białka i łączymy delikatnie z masą serową.  2-3 czubate łyżki nadzienia zawijamy w naleśniki. Trzeba pamiętać, że troszkę nadzienia trzeba zostawić na górę zapiekanki.
W naczyniu żaroodpornym układamy naleśniki koło siebie. Pozostałe nadzienie łączymy ze śmietaną i wylewamy na naleśniki. Staramy się zakryć każdy brzeg naleśnika, by po upieczeniu nie były suche.
 Pieczemy ok 30 min w temp 180 stopni C.

Można również zamienić skórkę cytrynową na pomarańczową.

26 lipca 2023

Babeczki czekoladowe z czerwona porzeczka


Małe formy do babeczek ( wyjdzie ok 6-7 sztuk)

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1/3 szklanki gorzkiego kakao
  • 3 jajka
  • 1/3 oleju
  • szklanka mleka
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • pół szklanki cukru
  • 3 garści obranej porzeczki czerwonej

Suche składniki mieszamy razem, w osobnej misce łączymy te mokre i całość wlewamy do jednego. Na koniec dodajemy i mieszamy delikatnie porzeczki bez szypułek.

Pieczemy ok 20 min w 165 stopniach C. Gdy ostygną posypujemy cukrem pudrem.





 

Sałatka Tabbouleh

Bardzo świeża śródziemnomorska sałatka na gorące dni.

Składniki:

  • 3/4 szklanki kaszy bulgur
  • 1 1/2 szklanki wrzątku
  • 1 ogórek zielony
  • 2 pomidory
  • szklanka drobno posiekanej natki pietruszki (same listki)
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 4 łyżki drobno posiekanej świeżej mięty
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • szczypta soli
  • pieprz do smaku

Kaszę moczymy we wrzątku, przykrywamy pokrywką i czekamyj aż napęcznieje i zmięknie ( nawet 45 min). Kaszę po tym czasie należy odcedzić i ostudzić. Ogórka i pomidory drobno kroimy w kostkę. Wszystko ze sobą łączymy, doprawiamy. Sałatkę chłodzimy ok 1h (kasza wchłonie nadmiar płynu).






 

Ciasto Marcinek

Ciasto wywodzące się z Podlasia. Niezwykle mało składnikowe, ale niebo dla podniebienia. Jeśli zaś chodzi o wykonanie to trzeba mu czasu poświęcić - ale warto! Ciasto występuje w formie lanej o wiele łatwiejsza, od tej oryginalnej wymagającej wałkowania.



Składniki:

  • 5 dużych jajek w temp pokojowej
  • 1 krostka masła (margaryna psuje smak więc nie warto oszczędzać)
  • 1 szklanka cukru do wypieków
  • 3/4 szkl mąki pszennej
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenie
  • szczypta soli
  • cukier waniliowy
Masło rozpuszczamy i studzimy. Białka oddzielamy od żółtka.Ubijamy żółtka z cukrami.Pooli dodajemy rozpuszczone masło. Mąki i proszek przesiewamy i wolno mieszamy z masą jajeczną. Białko ubijamy ze szczyptą soli i ubite dodajemy do masy.
Na papierze do pieczenia obrysowujemy od średniego talerza  12-15 krążków. Nie wycinamy na obrysie tylko 2 cm dalej. Na każde wycięte kółko wylewamy masę- krążki mają być cieniutkie. Pieczemy każdy ok 5 min w temp 190 stopni C. Od papieru odrywamy dopiero gdy całkowicie wystygną Trzeba uważać by się nie zlepiły ze sobą. Zostawiamy jeden nie oderwany ,gdyż będzie naszym spodem.

Masa
  • 1 litr śmietany 30%
  • sok z 1/2 wyciśniętej cytryny
  • 1/3 szkl cukru pudru
Ubijamy śmietanę, pod koniec dodajemy cukier i cytrynę. 

Pierwszy placek z papierem układamy , smarujemy śmietaną, następny placek nakładamy i znów śmietaną smarujemy i tak analogicznie do końca placków. Resztkę śmietany, która nam została smarujemy boki i oczywiście górę ostatniego placka.
 Wierzch gotowej wieży można udekorować kakao.







25 lipca 2023

Kulebele

 

Kluski śląskie z roladą wieprzową inaczej

Składniki:

  • 1kg ziemniaków obranych, ugotowanych
  • mąka ziemniaczana
  • 1 kopiata łyżka mąki pszennej
  • 1 jajko i 1 żółtko
  • szczypta soli

Masa:

  • ok 40 dag gotowej wieprzowiny szarpanej
  • 1-2 kiełbasy śląskie
  • 1 cebula
  • 1 ogórek kiszony
  • 2 plastry boczku
  • łyżka musztardy sarepskiej
  • jeśli suche to 2 łyżki gotowego sosu pieczeniowego
  • sól i pieprz do smaku

Ugotowane ziemniaki studzimy. W misce ugniatamy na płasko ziemniaki, przepuszczone przez praskę. Dzielimy nożem na 4 części, jedną część ziemniaków wyciągamy i w to miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną (z lekką górką). Dokładamy 1 łyżkę mąki pszennej jajka i sól. Zagniatamy ziemniaki. Z tej ilości powinno wyjść ok 8 dużych kulebeli. 

Składniki na nadzienie drobno kroimy w kostkę, doprawiamy solą i pieprzem oraz musztarda, jeśli farsz jest suchy dodajemy łyżke lub 2 sosu pieczeniowego.. Dzielimy masę ziemniaczaną na 8 krążków i do każdego wkładamy farsz, zalepiamy i kulamy. Wrzucamy po 2 kule do wrzącej, posolonej wody. Po wypłynięciu gotujemy jeszcze ok 5-7 min. Podajemy z z sosem pieczeniowym,i buraczkami lub modrą kapustą.




20 lipca 2023

Burek z dalmacji

 

Składniki:

  • ciasto filo ok 15 płatów
  • 500g mięsa mielonego (wieprzowe)
  • 2 średnie cebule
  • 2-3 ząbki czosnku
  • pół szklanki mleka
  • 3 łyżki oleju
  • pieprz sól
  • papryka słodka
  • pół szklanki wody

 Mięso podsmażamy z drobno posiekaną cebulą, na niewielkiej ilości oleju, dosłownie przez chwile ( tak by nie było widać surowego mięsa). Przyprawiamy solą i pieprzem, ugniecionym czosnkiem, szczyptą papryki czerwonej.

Na jeden rulon używamy ok 5 płatów. Mleko mieszamy z olejem i każdy płat smarujemy dokładnie tą mieszanką, układamy jeden na drugi, na ostatni płat układamy na brzegu mięso i zawijamy w długi rulon. Do naczynia żaroodpornego można ułożyć kilka takich rulonów można też zrobić  ślimaki. Z podanej ilości wyjdą 3 rulony.

Pieczemy ok 20 min w temp 180 stopni C, w połowie pieczenia podlewamy pół szklanki wody. To spowoduje, iż filo w środku będzie miękkie,a z zewnątrz chrupiące.  



19 lipca 2023

Sernik na jogurcie greckim


Tortownica 19-20cm

Składniki

  • 800g jogurtu greckiego
  • 350 ml śmietany 36%
  • pół szklanki cukru pudru
  • 2 łyżki żelatyny
  • 2 łyżki wody
  • owoce sezonowe


Zimny jogurt grecki napowietrzamy mikserem, w osobnej misce ubijamy mocno schłodzona śmietanę z cukrem na sztywno. Dodajemy Smetanę do jogurtu- jeśli po spróbowaniu masa jest za mało słodka można jeszcze troszkę cukru dołożyć. Żelatynę rozpuszczamy w lodowatej wodzie, czekamy aż zgęstniej, następnie wkładamy do mikrofali na jakieś 20s. Ma być wodnista, ale nie przegrzana. Do żelatyny dodajemy 2 łyżki masy jogurtowej, by ją zahartować. I tak wymieszaną żelatynę dolewamy do masy. Do środka można wrzucić borówki, porzeczki, maliny. Całość schładzamy w lodówce. Jeśli chcemy przygotować jogurt mrożony, to w ten sam sposób tylko pomijamy żelatynę i wkładamy do zamrażalki.



 

18 lipca 2023

Jagodzianki z kruszonką





Składniki:

  • ok 500 g mąki typ 550
  • 100g rozpuszczonego masła
  • 3 duże żółtka
  • 1 szklanka mleka
  • 100g cukru
  • 9g drożdży suchych piekarskich lub 30g świeżych
  • esencja waniliowa
  • szczypta soli

Z ciepłego mleka ( ok 37 stopni), cukru i 2-3 łyżek mąki przyrządzamy zaczyn. Odstawiamy na 15 minut. Po tym czasie dolewamy rozpuszczone chłodne masło, sól, resztę mąki, esencje waniliowa i dorzucamy 3 żółtka.Ugniatamy ok 5 min, miskę smarujemy oliwą i układamy w niej ciasto do wyrośnięcia. Przykrywamy ściereczką, ustawiamy w ciepłe miejsce, bez przeciągów na ok 1,5 h. Następnie ciasto dzielimy na 8 równych części. Każdą kulkę spłaszczamy i zostawiamy pod ścierką na pół godziny.

Nadzienie:

  • 40o g jagód
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej

Reszta składników:

  • Białka z 3 jaj
  • cukier puder do posypania

  • 3/4 szklanki mąki
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 60g masła zimnego

Z mąki, cukru i masła zagniatamy kruszonkę.

Jagody myjemy i dokładnie osuszamy, dodajemy do nich cukier puder i mąkę ziemniaczaną.

Bierzemy miseczkę jak na zupę, oprószamy mąką i wkładamy pojedynczo krążek ciasta, wypełniamy 2 łyżkami jagód i zawijamy brzegi do środka i na koniec dzióbek skręcamy- to spowoduje, że farsz nie wycieknie i wejdzie go dużo. Kładziemy łączeniem do dołu, na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Robimy odstępy, bo jagodzianki podwajają wielkość ( ja piekę na dwa razy po 4).Wierzch bułek smarujemy białkiem i wysypujemy kruszonką.

Pieczemy góra-dół w temp 190 stopni c ok 17 min.

Po ostygnięciu posypujemy cukrem pudrem.





20 czerwca 2023

Sernik z czereśniami

 

Składniki:

Spód:

  • 3 szklanki mąki
  • 4 duże żółtka
  • 200g zimnego masła
  • ok 3 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa serowa:

  • ok 600g sera z wiaderka
  • 1 jajko
  • 1 budyń waniliowy lub śmietankowy ( suchy)
  • 4-5 łyżek cukru pudru
  • esencja waniliowa
  • pół kilograma czereśni obranych

Beza:

  • Białka
  • 0,5 szklanki culer

Ze składników na kruche wyrabiamy ciasto, które dzielimy na 2 równe części. Odkładamy do lodówki na przynajmniej pół godziny.

Dużą blachę wykładamy papierem do pieczenia i ścieramy połowę ciasta. Składniki na masę serową łączymy ( można mikserem) i wylewamy  na kruche ciasto.Na masę układamy gęsto owoce. Białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli pod koniec dodajemy cukier i ubijamy dalej,aż białka będą lśniące, gęste i śnieżnobiałe. Tak ubite wylewamy na czereśnie i przykrywamy ciastem startym na tarce. Całość pieczemy ok 50 min w temp 180 stopni. Jeśli wierzch będzie się za szybko rumienił przykrywamy folią aluminiową. 



Szybki deser z truskawek


Składniki:

  • 500g truskawek świeżych
  • 1 szklanka śmietany 36%
  • 2 -3łyżki żelatyny
  • 2-3 łyżki cukru pudru



Truskawki obieramy, myjemy i blendujemy na gładko. Zimną śmietanę ubijamy z cukrem pudrem na sztywno, dodajemy do niej partiami mus z truskawek. Żelatynę zalewamy 5 łyżkami wody i zostawiamy do napęcznienia. Pogrzewamy ok 20 s w mikrofali i dolewamy do masy truskawkowej. Przelewamy do wysokich szklanek i wkładamy do lodówki by zgęstniało. Wierzch ozdabiamy bitą śmietaną i truskawkami.