Składniki:
- ok 500 g mąki typ 550
- 100g rozpuszczonego masła
- 3 duże żółtka
- 1 szklanka mleka
- 100g cukru
- 9g drożdży suchych piekarskich lub
30g świeżych
- esencja waniliowa
- szczypta soli
Z ciepłego mleka ( ok 37 stopni),
cukru i 2-3 łyżek mąki przyrządzamy zaczyn. Odstawiamy na 15
minut. Po tym czasie dolewamy rozpuszczone chłodne masło, sól,
resztę mąki, esencje waniliowa i dorzucamy 3 żółtka.Ugniatamy ok 5 min, miskę smarujemy
oliwą i układamy w niej ciasto do wyrośnięcia. Przykrywamy
ściereczką, ustawiamy w ciepłe miejsce, bez przeciągów na ok 1,5
h. Następnie ciasto dzielimy na 8 równych części. Każdą kulkę
spłaszczamy i zostawiamy pod ścierką na pół godziny.
Nadzienie:
- 40o g jagód
- 2 łyżki cukru pudru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Reszta składników:
- Białka z 3 jaj
- cukier puder do posypania
- 3/4 szklanki mąki
- 2 łyżki cukru pudru
- 60g masła zimnego
Z mąki, cukru i masła zagniatamy
kruszonkę.
Jagody myjemy i dokładnie osuszamy,
dodajemy do nich cukier puder i mąkę ziemniaczaną.
Bierzemy miseczkę jak na zupę,
oprószamy mąką i wkładamy pojedynczo krążek ciasta, wypełniamy
2 łyżkami jagód i zawijamy brzegi do środka i na koniec dzióbek
skręcamy- to spowoduje, że farsz nie wycieknie i wejdzie go dużo.
Kładziemy łączeniem do dołu, na blaszce wyłożonej papierem do
pieczenia. Robimy odstępy, bo jagodzianki podwajają wielkość (
ja piekę na dwa razy po 4).Wierzch bułek smarujemy białkiem i
wysypujemy kruszonką.
Pieczemy góra-dół w temp 190 stopni c ok 17 min.
Po ostygnięciu posypujemy cukrem
pudrem.